Kilka słów o rasie.

Cavalier to przede wszystkim chodząca na malutkich stópkach, stuprocentowa radość i pogoda ducha. Wieczny optymista, z bezustannie pracującym ogonem, wpatrzony w swojego właściciela z bezgranicznym uwielbieniem. Te małe pieski doskonale dostosowują się do warunków, w których żyje ich ludzka rodzina. Czują się dobrze zarówno w niedużym mieszkaniu, jak i w domu z ogromnym ogrodem. Ich jedyną potrzebą jest bliskość ukochanego opiekuna. Cavaliery są rasą bardzo inteligentną, nie do końca docenioną w naszym kraju. Małe, królewskie spaniele dzięki swojej zwinności, szybkości, a także ogromnej chęci współpracy ze swoim przewodnikiem sprawdzają się doskonale w psich sportach jak Agility. W polskim świecie Agility jest kilka gwiazdek tej rasy, należących do krajowej czołówki.

Cavalier King Charles Spaniel to także świetny dogoterapeuta. Optymizmem, wyczuciem, ogromną delikatnością mało która rasa jest w stanie mu dorównać. W kilku fundacjach na terenie całej Polski pracuje kilkunastu cavisiowych dogoterapeutów.

Są to psy małe, lecz nie miniaturowe. Dymorfizm płciowy jest w tej rasie bardzo słabo zaznaczony, dlatego zarówno suczki, jak i pieski obowiązuje ten sam przedział wagowy, podany we wzorcu rasy (standard rasy nie precyzuje wzrostu, a jedynie określa, że ma to być pies mały, mieszczący się w granicach wagowych 5.5-8 kg). Wzorzec Cavalier King Charles Spanieli został zatwierdzony w roku 1945, czyli ponad szcześćdziesiąt lat temu. W tym czasie rasa cały czas ewoluuje. Cavalier pozostał niewielkim zwierzątkiem, jednak piękne osobniki charakteryzują się nieco mocniejszą kością niż ich protoplaści, stąd też granica wagowa nieco przesunęła się w górę, o 1-1.5 kg, przy zachowaniu wzrostu w granicach 28-35 cm.

Cavalier występuje w czterech, całkowicie od siebie różnych umaszczeniach. Ukochanym umaszczeniem Anglików (Angilia to kraj pochodzenia rasy), jak i wielu europejskich hodowców jest Blenheim - głęboki kasztanowy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowobialym tle; znaczenia na głowie symetryczne,z wolnym miejscem między uszami na wysoko cenioną plamkę. Należy jednak pamiętać, że plamka nie jest wymogiem, a jedynie idealnym dopełnieniem pięknie umaszczonego zwierzęcia. Jej brak nie powinien być traktowany jako wada i wpływać ujemnie na ocenę psa na ringu.
Drugim umaszczeniem Cavalierów, popularnie zwanych łaciatymi, jest Tricolor - Czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod ogonem.
Oprócz dwóch odmian barwnych Cavalierów łaciatych mamy także dwa umaszczenia Cavalierów jednomaścistych. Ruby - Jednolity kolor głęboko czerwony; białe znaczenia niepożądane; jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu.
Drugi to Black&Tan, czyli czarny-podpalany - Kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu, białe znaczenia niepożądane.
Cavaliery jednomaściste są znacznie mniej popularne od swoich łaciatych braci.

Jest to rasa niezwykle efektowna wizualnie. Piękne, długie uszy, słodycz wyrazu oraz ogromne, ciemne oczy nadają tym psom niepowtarzalnego, "maskotkowego" wyglądu. Wbrew pozorom nie jest to jednak rasa trudna w pielęgnacji.

Tekst: Agata Jancewicz (Lacante Cavaliers)

© 2006/2015